Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
środa 21 lutego 2018 | imieniny obchodzi: Eleonora, Feliks, Kiejstus
INFORMACJE OGÓLNE
SAMORZĄD TERYTORIALNY
GMINNY PROGRAM REWITALIZACJI
KONKURSY, RANKINGI 2006 - 2010
GOSPODARKA
GOSPODARKA ODPADAMI
ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE
KULTURA
EDUKACJA
SPORT
MIEJSKI KLUB SPORTOWY " SPÓJNIA"
HISTORIA MIEJSCOWOŚCI
TURYSTYKA
ROZWÓJ SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO
DNI OŚNA
OŚNO LUBUSKIE - WIDZIANE Z LOTU PTAKA
LINKI DO STRON INNYCH URZĘDÓW I INSTYTUCJI ZWIĄZANYCH Z REGIONEM
PKS, PKP
  Ogłoszenia drobne
czytaj »
Katalog firm
i stowarzyszeń
Tutaj na pewno znajdziesz firmę lub stowarzyszenia które działają w obrębie naszego miasta.
Wejdź sprawdź.


Zapraszamy
 
Pogoda w Ośnie Lubuskim
 

 
  
ciekawostki
  

konwalia majowa

   

... nie każdy odwiedzający Ośno Lubuskie wie, że konwalia przynosiła miastu niemałe dochody i przyczyniła się do jego sławy nie tylko w Europie, ale i poza jej granicami. Na przełomie XIX/XX wieku, olbrzymie ogrodnictwa w Ośnie specjalizowały się w produkcji kłączy konwalii zdolnych do kwitnienia. W najlepszych czasach 6-7 milionów kłączy rocznie trafiało na rynek europejski i amerykański. Miasto ochrzczono wówczas mianem "konwaliowego miasta" a producentów bulw "konwaliowymi królami" . Ten chroniony dziś gatunek bez większego problemu można jeszcze dziś spotkać w ośnieńskich lasach.

 

jelonek rogacz

     

... w ośnieńskich lasach, w starej dąbrowie zadomowił się pewien chrząszcz. Ma tu swoje stanowisko rozrodu dzięki zachowanym starym lasom o charakterze naturalnym. Jelonek rogacz to chrząszcz 25-80 mm długości, bardzo duży i błyszczący, barwy czarnobrunatnej do czerwonawego. Samiec jelonka ma bardzo mocno rozwinięte żuwaczki, służące mu w okresie godowym do odstraszania rywali. Pomimo swojej wielkości jelonki są zdolne do lotu. Jelonka spotkać można na pniach drzew, zwłaszcza przy miejscach zranionych - skąd zlizują wyciekający sok. Larwy jelonka żyją w drewnie pniaków i w próchniejących pniach dębów, grabów, buków, wierzb i innych drzew. Kiedyś liczny gatunek, obecnie rzadki i lokalny. Te rzadkie chrząszcze znajdują się pod ochroną, lecz są wstanie przetrwać tylko dopóty, dopóki bedą istniały stare puszczańskie dąbrowy.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
  
Maillista
Wpisz swój adres email.
- Aktualności
dopisz
  
Online: 8 odwiedzin: 3295981 top
Strona główna | Mapa | BIP |
© 2008 - 2018 Ośno Lubuskie. All rights reserved
Czas generowania strony : 0.65 sek.