Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
wtorek 20 lutego 2018 | imieniny obchodzi: Leon, Ludmiła, Eustachy
INFORMACJE OGÓLNE
SAMORZĄD TERYTORIALNY
GMINNY PROGRAM REWITALIZACJI
KONKURSY, RANKINGI 2006 - 2010
GOSPODARKA
GOSPODARKA ODPADAMI
ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE
KULTURA
EDUKACJA
SPORT
MIEJSKI KLUB SPORTOWY " SPÓJNIA"
HISTORIA MIEJSCOWOŚCI
TURYSTYKA
ROZWÓJ SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO
DNI OŚNA
OŚNO LUBUSKIE - WIDZIANE Z LOTU PTAKA
LINKI DO STRON INNYCH URZĘDÓW I INSTYTUCJI ZWIĄZANYCH Z REGIONEM
PKS, PKP
  Ogłoszenia drobne
czytaj »
Katalog firm
i stowarzyszeń
Tutaj na pewno znajdziesz firmę lub stowarzyszenia które działają w obrębie naszego miasta.
Wejdź sprawdź.


Zapraszamy
 
Pogoda w Ośnie Lubuskim
 

 
  
Orkiestra OSP
  

ORKIESTRA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ
Orkiestra Ochotniczej Straż Pożarnej w Ośnie Lubuskim powstała w 2001 r. Pomysłodawcą i inicjatorem jej powstania był Burmistrz Miasta i Gminy. To dzięki jego staraniom pozyskano instrumenty muzyczne po likwidowanej orkiestrze wojskowej. Jego zasługą jest również nawiązanie kontaktu z kapelmistrzem, p. Romanem Stefaniakiem , absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, oraz przekonanie go do stworzenia zespołu i prowadzenia orkiestry dętej w Ośnie Lubuskim.
A początki nie były łatwe ....
Na pierwsze ogłoszenie zjawiło się sporo chętnych do nauki gry na gitarach, pianinie...,  na instrumenty dęte 5 osób – po miesiącu zostało tylko 3.
Zbliżał się już maj 2001 roku. Okazało się , że gra na instrumentach dętych wymaga pewnych umiejętności, a przede wszystkim wytrwałości. Ile to się trzeba namęczyć, żeby wydobyć poprawny dźwięk z blaszanej rury.
Połowa listopada 2001 roku- pierwsza próba w składzie 6 osobowym, na której zaczęło coś wychodzić.
Pierwszy występ – 8 stycznia 2002 roku- Orkiestra Świątecznej pomocy w Szkole Podstawowej – zagrano parę kolęd w składzie 10 osobowym;
2 luty 2002 roku-   rocznica wyzwolenia Ośna - parę pieśni żołnierskich na spotkaniu z kombatantami.

Rok 2003 był rokiem wytężonej pracy zespołu. Orkiestra doskonaliła nabyte już umiejętności  koncertując coraz częściej i coraz dalej. Koncerty w gminach ościennych, w niemieckim Eichwalde czy wreszcie parada orkiestr dętych w Słubicach w dniu przystąpienia Polski do UE rozpoczęły cykliczne i często powtarzane występy przed szerszym gronem publiczności. Do tego doszły mierzalne sukcesy takie jak- I miejsce – w maju 2004 r.- w  Lubuskim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Sulęcinie.

Rok 2004 obfitował w występy na wielu lokalnych i powiatowych uroczystościach. Orkiestra towarzyszyła m.in. uroczystościom nadania sztandaru Powiatowej Straży Pożarnej w Słubicach. Ponadto orkiestra uświetnia co rok obchody Dni Ośna  (Lato Ośno), Święto - 11 listopada, imprezy okolicznościowe straży pożarnej na terenie Miasta i Gminy.

Dla wszystkich członków orkiestry sporym wydarzeniem był tegoroczny koncert w towarzystwie 124 orkiestr dętych na jasnogórskich błoniach z okazji Ogólnopolskiej Pielgrzymki Strażaków.
W pielgrzymkowej trasie orkiestra nie ominęła również Centralnych Obchodów Dnia Strażaka w Zielonej Górze.
Trudno już  dziś wyliczyć wszystkie występy i koncerty jakie zagrała ośniańska orkiestra. Dość powiedzieć, że jej renoma sięga już daleko poza granice własnej gminy.
Dziś orkiestra liczy 36 osób, z czego 75 % stanowią dzieci i młodzież ucząca się. Jest również kilkoro dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z instrumentami dętymi. Naprawdę nie jest żadną przeszkodą , że ktoś nie grał nigdy na instrumencie. Z dzisiejszego składu zespołu jedynie 2 osoby miały wcześniej kontakt z instrumentem. Orkiestra jest dla wszystkich. Dziś najstarszy muzyk ma 58 lat , zaś najmłodszy instrumentalista jedynie 9. Okazało się, że determinacja i zaangażowanie kilku pierwszych muzyków orkiestry doprowadziło do przyzwoitego poziomu gry a umiejętności wciąż chce rozwijać każdy z jej członków. 
Orkiestra spotyka się w Miejskim Domu Kultury w każdą środę, piątek i sobotę od 18.00 –  do 20.00. Każdy kto miałby ochotę, może wejść na spotkanie i podjąć decyzję o próbie nauki gry na instrumencie. Choć instrumenty są już wiekowe, niektóre mają blisko 50 lat, wciąż świetnie służą zapalonym muzykom.
Kierownik orkiestry zachęca do podjęcia próby włączenia się do zespołu. Nie ma chyba lepszego sposobu na miłe spędzenie wolnego czasu i odpoczynek niż bezpośredni kontakt z muzyką. Sukcesy , które przychodzą potem są miłym zwieńczeniem całego podjętego trudu prób i ćwiczeń. Właśnie dla tych chwil warto spróbować.

ZAPRASZAMY

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
  
Maillista
Wpisz swój adres email.
- Aktualności
dopisz
  
Online: 3 odwiedzin: 3295254 top
Strona główna | Mapa | BIP |
© 2008 - 2018 Ośno Lubuskie. All rights reserved
Czas generowania strony : 0.66 sek.