Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
środa 21 lutego 2018 | imieniny obchodzi: Eleonora, Feliks, Kiejstus
INFORMACJE OGÓLNE
SAMORZĄD TERYTORIALNY
GMINNY PROGRAM REWITALIZACJI
KONKURSY, RANKINGI 2006 - 2010
GOSPODARKA
GOSPODARKA ODPADAMI
ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE
KULTURA
EDUKACJA
SPORT
MIEJSKI KLUB SPORTOWY " SPÓJNIA"
HISTORIA MIEJSCOWOŚCI
TURYSTYKA
ROZWÓJ SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO
DNI OŚNA
OŚNO LUBUSKIE - WIDZIANE Z LOTU PTAKA
LINKI DO STRON INNYCH URZĘDÓW I INSTYTUCJI ZWIĄZANYCH Z REGIONEM
PKS, PKP
  Ogłoszenia drobne
czytaj »
Katalog firm
i stowarzyszeń
Tutaj na pewno znajdziesz firmę lub stowarzyszenia które działają w obrębie naszego miasta.
Wejdź sprawdź.


Zapraszamy
 
Pogoda w Ośnie Lubuskim
 

 
  
Muzeum Ziemi Torzymskiej
  

Muzeum Ziemi Torzymskiej


Muzeum mieści się w salach Ratusza Miejskiego w Ośnie Lubuskim przy ul. Rynek 1. Otwarto je dla odwiedzających 18 maja 2002 r. Nazwa muzeum wprowadziła nieco zamieszania, ale kto zna historię Ośna z pewnością wie, iż właśnie Ośno było przez długi czas stolicą Ziemi Torzymskiej, a później Ziemi Zachodniotorzymskiej.

Muzeum powstało z potrzeby zebrania w jednym miejscu pamiątek historycznych, które do tej pory znajdowały się w prywatnych, rozproszonych zbiorach, bądź też w różnych zakamarkach urzędu nieuwidocznionych dla oczu zainteresowanych. Ponieważ w ratuszu zwolniły się pomieszczenia zajmowane przez komisariat policji natychmiast pojawił się pomysł zagospodarowania nieużytkowanych pomieszczeń. W ciągu kilku miesięcy pozyskano dla tej inicjatywy zwolenników i naśladowców.  Staraniem władz Ośna do sal muzeum trafiło wiele ciekawych eksponatów. Część zasobów dzisiejszego muzeum stanowią zbiory pochodzące z kolekcji osób prywatnych. Pojawiły się również eksponaty darowane muzeum przez mieszkańców Ośna. Aktualnie Gmina w miarę posiadanych środków zakupuje kolejne cenne eksponaty.
Kolekcja ceramiki pradziejowej od okresu brązu (500 lat p.n.e.) do wczesnego okresu wpływów rzymskich III- II wiek p.n.e. ze zbiorów prywatnych pana B .Stażyńskiego z Ośna Lubuskiego.Makieta Ośna XII-XIV wiek.


Muzeum dostępne jest dla odwiedzających we wtorki, środy, piątki i niedziele od 10.00-12.00. Grupy zorganizowane i indywidualni turyści mogą telefonicznie uzgodnić inny termin . Informacje można uzyskać pod nr tel.  95 757 60 29. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.  
Odwiedzający mogą swoje wrażenia na gorąco zapisać w księdze pamiątkowej. Od czasu otwarcia muzeum obserwuje się żywe zainteresowanie ze strony turystów niemieckich oraz polskich turystów zainteresowanych kulturą i historią naszego regionu. Bardziej dociekliwi mogą sięgnąć do lektury książki „Od Drossen do Ośna Lubuskiego” – monografii podarowanej miastu w 750 rocznicę jego powstania ( tekst monografii dostępny w zakładce – informacje ogólne.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
  
Maillista
Wpisz swój adres email.
- Aktualności
dopisz
  
Online: 10 odwiedzin: 3296188 top
Strona główna | Mapa | BIP |
© 2008 - 2018 Ośno Lubuskie. All rights reserved
Czas generowania strony : 0.30 sek.