Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
środa 21 lutego 2018 | imieniny obchodzi: Eleonora, Feliks, Kiejstus
INFORMACJE OGÓLNE
SAMORZĄD TERYTORIALNY
GMINNY PROGRAM REWITALIZACJI
KONKURSY, RANKINGI 2006 - 2010
GOSPODARKA
GOSPODARKA ODPADAMI
ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE
KULTURA
EDUKACJA
SPORT
MIEJSKI KLUB SPORTOWY " SPÓJNIA"
HISTORIA MIEJSCOWOŚCI
TURYSTYKA
ROZWÓJ SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO
DNI OŚNA
OŚNO LUBUSKIE - WIDZIANE Z LOTU PTAKA
LINKI DO STRON INNYCH URZĘDÓW I INSTYTUCJI ZWIĄZANYCH Z REGIONEM
PKS, PKP
  Ogłoszenia drobne
czytaj »
Katalog firm
i stowarzyszeń
Tutaj na pewno znajdziesz firmę lub stowarzyszenia które działają w obrębie naszego miasta.
Wejdź sprawdź.


Zapraszamy
 
Pogoda w Ośnie Lubuskim
 

 
  
Uroczysko - Dolina Lenki
  

Uroczysko Dolina Lenki stanowi zespół przyrodniczo – krajobrazowy – uznany w  wyniku podjęcia uchwały NR XXV/178/2002 Rady Miejskiej w Ośnie Lubuskim w dniu 9 kwietnia 2002 r. Teren o powierzchni 1233 ha, w znacznej części (60,6%) zajmują lasy, a także grunty rolne wsi Lipienica. Główną osią  Uroczyska jest dolina rzeki Lenki i jej dopływów. W ich dolinach rozwijają się leśne zbiorowiska łęgowe. Szczególnie cennym elementem świata zwierzęcego są występujące tu wartościowe i interesujące gatunki ptaków. Na terenie Uroczyska znajdują się trzy jeziora,  a także stawy rybne o znacznej powierzchni. Uroczysko jest miejscem  szczególnie atrakcyjnym dla amatorów wędkarstwa, ze względu na występowanie wielu gatunków ryb, łącznie z pstrągiem, w krystalicznie czystych potokach wpływających do Lenki.Podczas przeprowadzonej w 1999 r. waloryzacji przyrodniczej uroczyska pod kierunkiem dr Ludwika Lipnickiego stwierdzono występowanie na tym terenie 377 gatunków roślin (naczyniowych, porostów i mszaków). 15 spośród nich podlega w Polsce ochronie prawnej.
Ciekawostką jest występowanie zespołów lilii wodnych, często tworzących dwugatunkowe agregacje – grążela żółtego i grzybienia białego .
Ale uroczysko to nie tylko roślinność. Nie mniejsze znaczenie mają występujące tu zwierzęta. Znakomita większość (zwłaszcza ptaki) podlegają ochronie prawnej. Przy odrobinie szczęścia spotkać tu można : bielika, bociana czarnego czy czaplę siwą.
 

Impresje z pobytu na terenie Uroczyska Doliny Lenki
 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
  
Maillista
Wpisz swój adres email.
- Aktualności
dopisz
  
Online: 6 odwiedzin: 3296220 top
Strona główna | Mapa | BIP |
© 2008 - 2018 Ośno Lubuskie. All rights reserved
Czas generowania strony : 0.46 sek.