Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
środa 21 lutego 2018 | imieniny obchodzi: Eleonora, Feliks, Kiejstus
INFORMACJE OGÓLNE
SAMORZĄD TERYTORIALNY
GMINNY PROGRAM REWITALIZACJI
KONKURSY, RANKINGI 2006 - 2010
GOSPODARKA
GOSPODARKA ODPADAMI
ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE
KULTURA
EDUKACJA
SPORT
MIEJSKI KLUB SPORTOWY " SPÓJNIA"
HISTORIA MIEJSCOWOŚCI
TURYSTYKA
ROZWÓJ SPOŁECZEŃSTWA INFORMACYJNEGO
DNI OŚNA
OŚNO LUBUSKIE - WIDZIANE Z LOTU PTAKA
LINKI DO STRON INNYCH URZĘDÓW I INSTYTUCJI ZWIĄZANYCH Z REGIONEM
PKS, PKP
  Ogłoszenia drobne
czytaj »
Katalog firm
i stowarzyszeń
Tutaj na pewno znajdziesz firmę lub stowarzyszenia które działają w obrębie naszego miasta.
Wejdź sprawdź.


Zapraszamy
 
Pogoda w Ośnie Lubuskim
 

 
  
Uroczysko Ośnianskich Jezior
  


GALERIA UROCZYSKO


„Na mapie Polski już w zasadzie nie ma terenów, których przyrodę można określić jako „naturalną”. Jedynie – co prawda, z dużą dozą tolerancji – na miano to zasługują niewielkie piętra turniowego Tatrzańskiego Parku Narodowego i niektórych innych części Karpat. Na Niżu tylko najdziksze ostępy Białowieskiego Parku  Narodowego są odkształcone w stosunkowo niewielkim stopniu. Wszędzie odciśnięte jest niszczące piętno wielowiekowe eksploatacji i przeobrażania w wyniku stosowania zabiegów gospodarczych. W stosunku do lasów jest to nie tylko wybitne odlesienie rozległych połaci niegdysiejszych puszcz, ale również zmiana składu gatunkowego drzew w tych ich fragmentach, które jeszcze ostały się jako tereny zalesione. Można by tu wymieniać dalej takie czynniki destrukcyjne wpływające na środowisko przyrodnicze jak: wieloprzestrzenna gospodarka rolna, jak zabiegi hodowlane w gospodarstwach rybackich, jak emisja i opad zanieczyszczeń powietrza, jak permanentne zanieczyszczanie wód ściekami komunalnymi i przemysłowymi itd. itp. …  

Ubożeje świat roślinny i zwierzęcy, tracą ciągłość wielokrotnie krzyżujące się i rozgałęzione łańcuchy zależności, wśród których i my ludzie- jako jedno z ogniw, mamy swoje miejsce. Na szczęście rośnie świadomość ekologiczna, rośnie uczucie niepokoju i troski o przyrodnie tylko w wielkich aglomeracjach; narasta potrzeba ochrony i zabezpieczenia tego, co jeszcze zostało, czego jeszcze nie udało się zniszczyć, zeszpecić pseudo – budowlami, zalać sciekami…
Pięknym przykładem takiej troski, wizji przyszłości opartej o zasoby przyrody jest Ośno Lubuskie i jego dzisiejsi gospodarze.

Tuż za rogatkami miasta znajduje się niezwykłe – jak na dzisiejsze czasy bogactwo, jakiego trudno by szukać w wielu innych gminach, nie tylko gorzowskich. Jest to ciąg jezior malowniczo położonych wśród zalesionych morenowych wzgórz: od jez. Imielno(Podzielno) na północy, poprzez – między innymi – Grzybno (Świniarskie), Kocioł, oba Czyste po jezioro bez nazwy (Kolejowe?)na południu. Nie jest możliwe opisanie słowem piękna krajobrazu: owej krętej smugi jeziora Świniarskiego, gdzie za każdym półwyspem rozlewa się nowa zatoka z inaczej uformowanym brzegiem, z innymi zalesionymi skarpami; tego jakby zagubionego i osamotnionego, a jednak urokliwego, chociaż niedostępnego jeziora Kocioł; to znów obu jezior Czystych – każde przecież inne i na swój sposób urzekające; czy tez niewielkich, zarośniętych , zabagnionych i jakby zapomnianych a jednocześnie zapewniających spokój licznym ptakom jeziorek0 łączników tych większych …

Urok krajobrazu wynika nie tylko z rzeźby terenu. Rzeźbę podkreśla i uwypukla je szata roślinna. Świat roślinny nie tylko pod względem cyfr porównywalny jest z najcenniejszymi rezerwatami. Dość wspomnieć , że wstępne, przeprowadzone w 1996 roku badania w rynnie jezior i na jej obrzeżach dostarczyły informacje o występowaniu aż ponad 400(!) gatunków roślin, w tym ponad 350 gatunków roślin naczyniowych, ponad 40 gatunków porostów i kilkanaście gatunków mszaków. Jest wśród nich kilkanaście gatunków objętych ochroną prawną; są także rośliny rzadko spotykane – niezwykle cenne dla nauki … Dalsze badania z cała pewnością poszerzą tę – i tak już bardzo bogatą – listę roślin oraz zbiorowisk roślinnych.
Cała rynna jezior wraz z otaczającym ja terenem jest – nie zawsze uświadamianym – jednym z największych (jeśli nie największym) spośród „bogactw naturalnych” gminy Ośno Lubuskie. Dobrze się stało, ze o sprawy gminy troszczą się i podejmują stosowne uchwały ci spośród jej mieszkańców , którym ta świadomość nie jest obca. To za sprawą ich zabiegów teren zostanie objęty ochroną prawną.
Nie wszędzie zagadnienia te są tak właściwie rozumiane i zrozumiałe jak w Ośnie Lubuskim. Przecież objęcia ochrona nie należy utożsamiać wyłącznie z ograniczeniami i zakazami, chociaż  w terenach leśnych i tak okresowo obowiązują liczne zakazy wstępu a jeziora są już teraz „strefą ciszy”.

Objęcie ochroną to dostarczenie włodarzom gminy dodatkowego narzędzia prawnego , za pomocą którego od ewentualnych inwestorów i innych użytkowników można będzie skuteczniej wymagać bardzo ścisłego przestrzegania przepisów o ochronie  tego zakątka gminy. Nie zakazywać inwestowania, zagospodarowania itp., ale wymuszać takie prowadzenie działań, by nie zniszczyć tego co tu jest cenne, co może stanowić –  i zapewne już niedługo będzie stanowić - swoisty „magnes” dla turystów. A przecież turysta musi gdzieś mieszkać – zatem rozwój tak mocno lansowanej w ostatnich latach agroturystyki i bardziej profesjonalnej bazy hotelowej; turysta musi się żywić – rozwój „małej gastronomii”…Można by tu jeszcze wymieniać i inne, gdzie indziej odważnie wprowadzane formy ułatwiania turystom wydawania pieniędzy (nie tylko złotówek) przeznaczonych na urlop, np. wypożyczalnie rowerów, rozwój stadnin koni – zarówno do jazdy wierzchem, jak i do wygodnickiego upajania się przyroda wędrując w bryczce itd…Wiele gmin, wiele samorządów lokalnych już dawno „odkryło”, że właśnie na walorach przyrody można budować plany rozwoju gmin, a utworzenie obiektu chronionego jest formalna nobilitacją i podkreśleniem wysokiej rangi tejże przyrody – jest spotęgowaniem siły tego „magnesu”.
Bardzo dobrze się stało , ze zarówno radni jak i zarząd gminy Ośno Lubuskie widzą przyszłość gminy w zdecydowanie dłuższej perspektywie czasowej niż trwa ich kadencja.”


Dr Ludwik I. Lipnicki
- przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody
w Gorzowie Wlkp.

Gorzów Wlkp – 1999 r.


Zespół przyrodniczo – krajobrazowy „Uroczysko Ośniańskich Jezior” – uznany w  wyniku podjęcia uchwały NR XXV/177/2002 Rady Miejskiej w Ośnie Lubuskim w dniu 9 kwietnia 2002 r. Teren o pow. 2305 ha, położone w zachodniej części gminy obejmuje rynnę 9 jezior wraz z malowniczym krajobrazem polno- leśnym. Jest to obszar
o wybitnych i w  dużym stopniu unikalnych wartościach krajobrazowych, posiadający bogatą szatę roślinną i dostarczający wielu wrażeń estetycznych. Podstawową cechą krajobrazu jest bogata i urozmaicona rzeźba terenu. Główną osią uroczyska jest ciąg dziewięciu jezior rynnowych.

Trudno słowami opisać uroki zakątków nad ośniańskimi jeziorami. Bezpośredni kontakt z tymi miejscami sprawia , że chce się tu wracać jeszcze raz i jeszcze …. Bez mała wszystkie jeziora  Uroczyska Ośniańskich Jezior dość łatwo znaleźć, leżą  bowiem w niewielkich odległościach od szlaków komunikacyjnych. W Urzędzie Miasta i Gminy można otrzymać mapkę turystyczną , z którą bez problemu każdy turysta dotrze w upatrzone przez siebie miejsce.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
  
Maillista
Wpisz swój adres email.
- Aktualności
dopisz
  
Online: 12 odwiedzin: 3296157 top
Strona główna | Mapa | BIP |
© 2008 - 2018 Ośno Lubuskie. All rights reserved
Czas generowania strony : 0.21 sek.